Beszéljünk róla!

Önök kérdezték – mi válaszolunk

            A kérdés                              A válasz

1.

Milyen nyugdíjas lehet tagja a közérdekű nyugdíjas szövetkezetnek?

2.
Teljes munkaidőben lehet csak munkát vállalni?

3.

Van felső korhatár?

4.

Hogy tartja fent magát a szövetkezet az 1.000,- Ft-os vagyoni hozzájárulásokból?

1.

–   aki öregségi nyugdíjas,

–   aki öregségi résznyugdíjas,

–   aki átmeneti bányászjáradékban részesül,

– aki a nők 40 éves jogosultsági idejének figyelembevételével megállapított nyugdíjban részesül.

2.

Nem kell teljes munkaidőben munkát vállalni. A szövetkezeten belül lehetőség van a nyugdíjas igényeit figyelembe véve kialakítani a munrendet mind a ledolgozott órák, mind a napok vonatkozásában.

3.

Nincs. Csak a nyugdíjas saját döntése számít, hogy milyen  munkát és meddig tud, vagy szeretne végezni.

4.

A törvény szabályozza, hogy a munkaadó milyen szolgáltatási díjat köteles fizetni a szövetkezetnek. Természetesen a munkaadónak még így is nagyon kedvező a foglalkoztatás. A nyugdíjasótól csak a 15% személyi jövedelemadó kerül levonásara, függetlenül a kereset nagyságától.

5.

Van-e felső határa az így szerezhető jövedelemnek, hogy ne befolyásolja a megítélt nyugdíj összegét?

5.

Nincs felső összeghatár. 

6.

A szövetkezeti tagtól a jövedelmi adón kívül van más levonás?

7.

Miért érdemes belépnem a szövetkezetbe?

8.

Ha nyugdíjas alkalmazottként dolgozok, akkor jogosult vagyok nyugdíjemelésre. A szövetkezeten keresztüli munkavállalásnál is így van?

9.

Közalkalmazott voltam, onnan mentem nyugdíjba, elveszthetem a nyugdíjamat, ha szövetkezeti tag leszek, és munkába állok újból?

10.

40 éves munkaviszony után mentem nyugdíjba, én lehetek szövetkezeti tag? Vállalhatok munkát úgy, hogy ne legyen nekem abból hátrányom?

11.

Közmunkások is lehetnek tagjai a szövetkezetnek?

12.

Nyugdíjas alkalmazott vagyok, és elégedett a munkahelyemmel, miért lenne jobb nekem a nyugdíjas szövetkezet?

13.

1000 Ft-ot kell fizetnem, hogy beléphessek, és munkát mikor fogok kapni?

14.

Hol lehet megtalálni a munkák listáját?

15.

Én megmondhatom, hogy milyen munkát keresek?

16.

65 év feletti vagyok, és olyan helyzetben, hogy muszáj munkát vállalnom a kevés kis nyugdíjam mellé. Nehezen mozgok, ezért csak ülő, vagy otthon végezhető munkát tudnék elvállalni. Számíthatok egyáltalán ilyen munkára?

17.

Vonatkozik a keresetkorlát 40 éves munkaviszony után nyugdíjba ment hölgy szövetkezeten keresztüli munkavállalása esetén is?

6.

A szövetkezeti tagok jövedelmét kizárólag a mindenkori személyi jövedelemadó terheli, ennek mértéke 2018-ban 15%.

7.

A szövetkezet segítségével több munkaadó ajánlata közül választhatja ki a számára legmegfelelőbb munkát az a nyugdíjas, aki dolgozni kíván, kedvezőbb adózási feltételek mellett, mint alkalmazottként.

8.

A nyugdíjas alkalmazott is köteles közterheket fizetni (szja 15%; nyugdíjjárulék 10%; egészségbiztosítási járulék 4%), mint az aktívkorú dolgozó (a kedvezménye csupán annyi, hogy nem kell megfizetnie a 3% pénzbeni egészségbiztosítási járulékot, és a 1,5% munkaerőpiaci-járulékot), ennek fejében jogosult következő évtől nyugdíjemelésre, havonta az éves keresete 1/2400-ad részével. Szövetkezeti tagként nem emelkedik a nyugdíj havi összege, mivel a személyi jövedelemadón (15%) kívül más közterhet nem kell viselnie a nyugdíjas dolgozónak, így a jövedelméből 14% közteher nem vonódik le, tehát ennyivel több marad a fizetéséből. Ami azt jelenti, hogy a havi nyugdíjemelés összegének többszörösével fog többet keresni.

9.

Nem vesztik el a nyugdíjukat a közszférában dolgozottak sem, mivel a közérdekű nyugdíjas szövetkezeten keresztül történő munkavégzés nem minősül munkaviszonynak.

10.

Természetesen igen, lehet tagja közérdekű nyugdíjas szövetkezetnek. A nők kedvezményes nyugdíjba vonulása nem akadálya a munkavállalásnak, semmilyen hátrányos megkülönböztetéssel nem jár, ugyanazokkal a feltételekkel dolgozhatnak, és továbbra is kapják a nyugdíjukat.

11.

Nem, a közérdekű nyugdíjas szövetkezetnek öregségi nyugdíjas tagjai lehetnek.

12.

Pénzben mérhető a nem is olyan kis különbség az alkalmazotti és a közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagjakénti kereset között. Míg a nyugdíjas alkalmazott fizetéséből levonásra kerül a nyugdíj-, és egészségbiztosítási járulék, addig a szövetkezeti tagtól nem, ez pedig kb. 19%-kal több pénzt jelent.

13.

Mindenkinek, aki a közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagja kíván lenni, vagyoni hozzájárulást kell vállalnia. Ez az Aktivizáló Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet esetében az alapszabályban meghatározott összeg, ami 1.000,- Ft.

A Munkáltatók általkínált munkalehetőségek folyamatosan kerülnek fel a weboldalra, azokból lehet kiválasztani, kinek milyen munka a legmegfelelőbb, a kezdés időpontja a munkaadó visszajelzésétől is függ.

14.

A menüben megtalálható “Munka-tár” aloldal tartalmazza a választható munkalehetőségeket.

15.

Igen, lehetőséget biztosítunk a szövetkezeti tagjainknak arra is, hogy az igényüket közöljék, hogy a munkáltatók is tudjanak választani. Így, segítségünkkel hamarabb egymásra találhat munkavállaló és munkaadó.

16.

A munkaadók határozzák meg, milyen munkára keresnek munkaerőt. Az Aktivizáló Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet mindent megtesz annak érdekében, hogy a tagjai a számukra legmegfelelőbb munkát végezhessék. Minden belépni szándékozó tag nyilatkozhat, milyen munkát végezne szívesen. Ennek megfelelően keressük meg a munkáltatókat, és folytatjuk a munkalehetőség-, és bértárgyalásokat. 

17.

Nincs korlátozás, mivel a közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagjaként végzett munka nem minősül munkaviszonynak.